Показват се публикациите с етикет сланина. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет сланина. Показване на всички публикации

четвъртък, 27 октомври 2011 г.

Капама (по бански)


Капамата е ястие,което се приготвя почти във всяка къща в Банско при сватба,за Нова Година или за семеен голям празник.
Необходими са голяма пръстена тенджера и следните продукти: 1 кг прошарена с месо сланина, 1 кг смляно свинско месо, 250-300 г кости (или ребра) от свинско месо, 1 кокошка или 1 малък заек, 2 средно големи кисели зелки, една кървавица, ¾ чаша ориз,две глави лук, 2 лъжички черен пипер и сол.
Нарежете лука на ситно и го запържете с 1 кафена чашка мас.Прибавете смляното месо и също го запържете.Прибавете ориза,сол и черен пипер на вкус.Разбъркайте сместа и я залейте с 1 ½ чаша вода.Оставете я на слаб огън да ври,докато набъбне оризът.
С една част от сместа напълнете кокошката,а с останалата смес свийте сарми в листата на зелката.Нарежете поотделно на големи късове сланината и неизползваната част от зелката.
Сложете на дъното на тенджерата късовете от сланината с кожичката надолу. В/у тях наредете последователно част от нарязаното зеле,кокошката,костите.Между костите и над тях наредете сармите.Помежду месото,зелето и сармите поръсете с черен пипер.Най-отгоре сложете кървавицата и я покрийте с два големи зелеви листа.
Залейте ястието с една чаша гореща вода и го покрийте с хартия,изрязана по отвора на тенджерата.Замажете капака на тенджерата околовръст с тесто.Сложете ястието само да заври на печката,след което го задушавате в умерено силна фурна най-малко 3 часа,като то време на време завъртвате тенджерата и проверявате да не издиша от някъде.
Поднесете готовото ястие в бакърена тава,като в средата сложете кокошката,заека и кървавицата,а наоколо наредете сармичките,зелето и сланината.

Голям банкет ви казвам!!!

вторник, 25 октомври 2011 г.

Сланина по-вкусна от луканка



Когато застудее мислите ми без да искат се насочват към сланинката. Миналата година направих такава, че колкото пъти я предлагах на гостите заедно с луканка, толкова пъти сланината свършваше, а луканката оставаше.Приятелите ми от сега дават заявки и май ще правим промишлени количества.
Затова ще ви дам рецептата, да се изкефите максимално в студените зимни дни с препечени филийки, сланинка и червено вино.

Разтворете във пластмасова кофа или друг по-голям съд/зависи колко сланина ще сложите/морска сол, така че разтворът да стане доста солен.Настържете на рендето една връзка праз на едро.Пак на едро настържете и пет, шест глави чесън.Добавете чесъна и праза в соления разтвор.След това и сланината.Желателно е не много дебела и с кожа.Ако пък има и малко месо на нея, става прекрасно.Натиснете отгоре с кръгла дъска и добре измит, плосък речен камък.След двадесет дена я извадете и оваляйте в смеска от малко чимен, малко черен пипер и повече ронена чубрица и червен пипер.Сложете всяко парче в найлонова торбичка и приберете във фризера.
Когато я изваждате и леко омекне, поръсете с пресни копър и магданоз.

В подкрепа на рецептата ще цитирам мой приятел от София:

"Абе тая мойта вегетарианка, дето контактува с извънземни, ми изяде сланината.Мам........"

Малее, прияде ми се.Отивам да търся сланина, а на вас Наздраве!!!

П.П Миналата зима опаткахме две кофи и се оказа, че холестерола ми е нормален.Последни изследвания показват, че в нея се съдържат вещества регулиращи нивата на лошия холестерол.