Тодор Тодоров с яка мряна на Марица |
Мряната се среща в почти всички наши реки.Обитава средните и горни течения, като обича чакъливи места и течение.Придържа се към дъната на водоемите .Късна есен, когато водата изстине, ляга под камъните и спира своята активност.Често се движи на стада, така че при риболов на едно място се улавят едни и същи екземпляри.Имал съм и многократни изключения от това правило.
Разбира се в по- дълбоки води, силно течение или вятър е възможно и друго решение - с по -тежка плувка или ваглер, това се решава на място.
На леко в плитчините се лови успешно на дълбочина 50-60см. като се пусне перото по течението, докато стръвта се спре на дъното.Има ли мряна и подходяща ли е примамката ще последва удар.В силно течение практикувам следното:
Пускам дълбочина около 80-100см и оставям перото почти на брега, където е по-тихо, а влакното да лежи навътре пред нея. Мряната има определено предпочитание към неподвижната стръв.
Определено на тежко се хващат по-едри екземпляри.
Сега за стръвта:
Бели и торни червеи, ручейници (на някои места им викат какавиди), мамарци(мъмреци), троха, хляб(понякога и на жито). Кълве и на жълъдов червей, но той излиза късна есен и зимата и затова не е основна примамка.
Как можете да постъпите, ако сте на реката и нямате подходяща стръв?
Намерете тънък чакълив бързей с по-големи камъни, нагазете и започнете да проверявате камъните откъм дъното. Де що има буболечка слагайте смело на куката. Ручейниците се събират по същия начин, само че в планинската част на реките. Също можете да извадите водорасли и да проверите между тях за разни гадинки.
А как пие бира тази хубавица!!
На слука!!!
Няма коментари :
Публикуване на коментар